דבר המנכ"לית

חג האביב העומד בפתח הוא עת להתחדשות, ואנו שמחים לנצל את ההזדמנות לברך אתכם לקראת החג ולדווח לכם על העשייה ועל שלל הפעילויות בקמפוס.

השבוע הייתה לנו הזכות להעניק את תעודות התואר הראשון ל-76 צוערי קורס הקצינים של משטרת ישראל. הטקס החגיגי נערך במעמד מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, וצמרת הפיקוד של המשטרה. הצוער מתן קליש, שדיבר בשם הצוערים, סיפר על היתרונות שיש לקצין משכיל ובעל ראייה רחבה וכמי שתפקידו לשרת את הציבור: "חשנו את ההשקעה הרבה של האוניברסיטה בלימודים שלנו, והרגשנו שהיא רואה את הצלחתנו כהצלחתה. בכך גם אוניברסיטת חיפה לוקחת חלק בהכשרת דור העתיד של המנהיגות של המשטרה", אמר.

זהו המחזור התשיעי של הקורס שמסיים את חוק לימודיו באוניברסיטת חיפה, המהווה מזה שנים רבות בית אקדמי לכוחות הביטחון בישראל. פעילות זו היא אך דוגמה לתפקידה החיוני של אוניברסיטת חיפה בחיזוק חוסנה של החברה בישראל.

הסמסטר השני של שנת הלימודים נפתח בתנופת מחקר והוראה, לאחר שחתמנו סמסטר ראשון עמוס וגדוש במיוחד. הפעילות המואצת של אגודת הידידים כללה שפע של פעילויות ואירועים וכפי שתוכלו לראות אנו כבר מצפים ומחכים לכם באירועי חבר הנאמנים המ"ד של אוניברסיטת חיפה ובאירועי האביב של אגודת הידידים, הבאים עלינו לטובה.

אני מאחלת לכולנו חג פסח כשר ושמח,

בברכה חמה,

דליה   


נפרדים מליאון צ'רני ז"ל, חבר יקר ואהוב של משפחת אוניברסיטת חיפה

"ליאון היה ידיד אמת של האוניברסיטה ומי שמדינת ישראל הייתה יקרה לליבו. אנחנו נפרדים מאדם יקר, מאיש סגולה, ובעיקר – מחבר. תרומתו לאורך השנים הייתה יקרה מפז והיסודות שהוא יצק יוותרו לעד באוניברסיטת חיפה", אמר נשיא האוניברסיטה עמוס שפירא. אוניברסיטת חיפה מרכינה ראשה ומביעה צער עמוק על פטירתו של ליאון ה. צ'רני, יו"ר כבוד של חבר הנאמנים של האוניברסיטה, ידיד אמת ומעמודי התווך, לאורך שנים, של אוניברסיטת חיפה שפעל ללא לאות, במסירות ובאהבת אמת לקידומה של האוניברסיטה, לקידומו של המחקר ולחיזוקה ולשגשוגה של מדינת ישראל.

מי ייתן וינוח על משכבו בשלום.

לקריאת אגרת יו"ר חבר הנאמנים, פרופ' פרד טאובר לחץ כאןחדשות בפסגהפרופ' קלאוס שוואב, מקים ויו"ר הפורום הכלכלי העולמי (פורום דאבוס), אירח את סגן הנשיא לקשרי חוץ ולפיתוח משאבים, יריב זולטן, בז'נבה

סגן הנשיא לקשרי חוץ ולפיתוח משאבים, יריב זולטן, התקבל על ידי פרופ' קלאוס שוואב, מקים ויו"ר הפורום הכלכלי העולמי (פורום דאבוס), לפגישה במטה הבינלאומי של הפורום בז'נבה. פרופ' שוואב יקבל ד"ר לשם כבוד מהאוניברסיטה במושב חבר הנאמנים הקרוב על פעילותו הציבורית והוא ישתתף באירוע לציון 20 שנים לחוג למנהל עסקים, שם יהיה הנואם המרכזי ויעביר הרצאה בנושא: Leadership Requirements for the 4th Industrial Revolution".

לפרטים והרשמה לחץ כאן


מסתבר ש"דיכאון עונתי" משפיע גם על מחירי מניות בבורסה

במחקר חדש שנערך באוניברסיטה נמצא שמניות שמונפקות לציבור בקיץ ובאביב, ימים בהם שעות האור ביממה מתארכות, עולות לאחר ההנפקה יותר ממניות שמונפקות בימי החורף החשוכים העגמומיים. מסתבר ש"דיכאון עונתי" משפיע גם על מחירי מניות בבורסה: מניות שהונפקו בסתיו ובחורף, כשהימים קצרים יותר ושעות האור מתקצרות, עלו לאחר ההנפקה פחות ממניות שהונפקו בעונות האביב והקיץ. עוד עולה מהמחקר כי כעבור מספר חודשים, ביצועי המניות המצטברים התאזנו, מה שמחזק עוד יותר את הסברה שלשעות האור ביממה בשלב ההנפקה הייתה השפעה על הביצועים.

המחקר, אותו ערכו פרופ' דורון קליגר, ראש החוג לכלכלה, ד"ר גרגורי גורביץ', ופרופ' אברהם חיים, ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה, התבסס על נתונים של למעלה מ 1500 הנפקות ראשוניות לציבור (IPO) שהונפקו בארצות הברית בין השנים 1975-1984, והיו בהיקף ממוצע של כ-15 מיליון דולר.

מממצאי המחקר עולה כי קיים קשר בין המועד העונתי של הנפקת המניה הראשונית (IPO) לבין ביצועיה.  התשואה הממוצעת ביום המסחר הראשון של המניות שהונפקו בימים "עצובים" הייתה נמוכה בכ 5% עד 10% מזו של המניות שהונפקו בימים "עליזים". לדבריו של פרופ' קליגר, המשמעות הכלכלית של הפרש זה עבור הנפקה ממוצעת היא בסדר גודל של מיליון דולר בערכים נוכחיים – כלומר, מניית IPO שהונפקה בחורף או בסתיו הניבה בממוצע כמיליון דולר פחות בעת הנפקתה.  אולם, תוך כשלושה חודשים, התשואה המצטברת הממוצעת של שתי הקבוצות משתווה (כלומר, תשואת היתר היחסית של המניות שהונפקו בימים ה"עליזים" נמוגה). בהמשך המניות שהונפקו בימים "עליזים" ממשיכות בביצועי חסר  - תופעה ידועה ומוכרת במניות IPO - בעצמה שאינה נופלת מזו של המניות שהונפקו בימים "עצובים".

"במחקר מצאנו פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון ואשר משפיע על המשקיעים והוא עונת השנה בה הונפקה המניה. אנחנו כבר יודעים היטב שמצב הרוח משפיע על התנהגויות רבות שלנו, כעת מצאנו פעילות בה הוא משפיע באופן מאד משמעותי גם בזירה הכלכלית", סיכם פרופ' קליגר.


חתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים, פרופסור אייבי (אביתר) נבו, ממייסדי המכון לאבולוצייה באוניברסיטת חיפה

פרופ' אייבי נבו נבחר לחתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים. בנימוקי ועדת הפרס צוין כי פרופ' נבו הוא מאבות הביולוגיה האבולוציונית המודרנית שהוא הנחיל, תוך חקר החי והצומח בישראל ובמדינות שכנות. בין התגליות הגדולות ....בין תגליותיו הגדולות חשף 77 מינים של פטריות חוטיות המתקיימים בים המלח, אף על פי שריכוזי המלח הגבוהים שם נחשבו לכאלה שאינם מאפשרים חיים. לאחרונה רוצף הגנום המלא של אחת הפטריות הכולל אלפי גנים שרבים מהם מהווים אוצר גנטי לעמידות למלח. בכך נסללה הדרך לפיתוח גידולים חקלאיים המותאמים לקרקעות מדבריות שיתרום להגדלת המזון בעולם.נפגשנו, התרגשנו"פסים, כוכבים ומגן-דוד, מאה שנות מעורבות יהודית-אמריקאית בישוב ובמדינת ישראל"- מלקולם הונליין, מנכ"ל "וועדת הנשיאים", התארח ביום העיון השנתי של תכנית רודרמן ללימודי יהדות ארצות הברית.

יום העיון השנתי של תכנית רודרמן ללימודי יהדות ארצות הברית תחת השם "פסים, כוכבים ומגן-דוד, מאה שנות מעורבות יהודית-אמריקאית ביישוב ובמדינת ישראל" התקיים בפברואר האחרון בהשתתפותם של מומחים בתחום, מנכ"ל "ועידת הנשיאים" (Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations), מר מלקולם הונליין ונציגת הוועדה פרופ' מאוני' ברנדייס, בוגרת תוכנית רודרמן. וועידת הנשיאים היא הגוף המרכזי של קהילת יהדות ארצות הברית שמאגדת למעלה מ-50 ארגונים יהודיים ציוניים.מלקולם עלה לבמה לברך ואף העניק תשורות מטעם ועידת הנשיאים לעמוס שפירא, נשיא האוניברסיטה ולפרופ' גור אלרואי, ראש תוכנית רודרמן באוניברסיטת חיפה.


מפגש "POWER BREAKFAST" של חברי אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה

חברי אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה נפגשו לפגישת עדכון עם יריב זולטן, סגן נשיא, קשרי חוץ ופיתוח משאבים. במהלכה עודכנו המשתתפים אודות תהליך בחירת נשיא אוניברסיטת חיפה החדש, פרופ' רון רובין, שייכנס לתפקידו באוקטובר 2016 וכן לגבי השקעות ותמיכות בתוכניות פיתוח חדשות בתחומי חקר הסרטן ומדעי החברה והבריאות. בחלקו השני של המפגש הוצג, על ידי הוועדה המלווה, חזון אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה ובוגריה, ג'ני זאיל, מנהלת קשרי ידידים ובוגרים, עדכנה לגבי עיקרי מימושו. בסיום המפגש צורפו  מר רונן טורם, יו"ר Tetractys ובוגר האוניברסיטה מר סלמאן עאמר, ראש מועצת ג'וליס,  כחברי וועד מנהל חדשים וכמסייעים בחיזוקם של החינוך וההשכלה הגבוהה בישראל.

בתמונה (מימין לשמאל): יריב זולטן, סגן נשיא לקשרי חוץ ולפיתוח משאבים, 

ד"ר דליה פרל-אולשוונג, מנכ"ל אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה בישראל, סלמאן עמאר, ראש מועצת ג'וליס. 

 לצפייה בתמונות מהמפגש לחץ כאןשותפים בפסגהאהוד סביון ו"דרך ארץ" מקדמים את המנהלים של אוניברסיטת חיפה

אהוד סביון, מנכ"ל דרך ארץ, ידיד ובוגר אוניברסיטת חיפה העניק, בטקס חגיגי שהתקיים בפברואר האחרון, מלגות הצטיינות  ליניב גל ול-ורד איל-סלדינגר, הלומדים בתוכנית החוגית לניהול קיימות בסביבה הבנויה. סביון גם נתן הרצאה בנושא "יתרון ביצוע מגה פרויקטים בשיטת ה-B.O.T.

בתמונה (מימין לשמאל): ד"ר תמר טרופ- ראש התכנית לניהול קיימות בסביבה בנויה, ורד איל-סלדינגר- זוכת מלגת דרך ארץ, יניב גל- זוכה מלגת דרך ארץ, אהוד סביון-מנכ"ל דרך ארץ, פרופ' אופירה אילון- ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה.


פורום העסקים של הפקולטה לניהול: נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץ, מספר על דרכו העסקית

״תמיד נשאלת השאלה מה יותר חשוב, הדרך או המטרה. לנו לא היתה מטרה, רצינו לעשות בכל רגע נתון את הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות", כך פתח נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץ מבכירי אנשי העסקים בישראל ומבעלי חברת "אלוני חץ נכסים והשקעות" את הרצאתו בפני סטודנטים למנהל עסקים במסגרת 'פורום עסקים' של הפקולטה לניהול באוניברסיטת חיפה.

חץ שיתף את הסטודנטים לגבי כברת הדרך שעברה חברת אלוני חץ מאז הקמתה בשנת 1991 והתמודדותה בהצלחה עם אתגרי השוק ואף התייחס לסוגיות אקטואליות: "קבוצת רכישה משמעותה היא שכל הרוכשים הם למעשה היזם. בעבר היו שנים טובות אבל קבוצת רכישה לוקחת סיכון יזמי. הם אמנם חוסכים בהתחלה אך יש סיכונים.״ חץ גם ציין כי גופים רבים פונים היום לנדל"ן המניב והוסיף כי ״בכל חברה בה אנו שותפים יש צוות מנהלים מצוינים. בסופו של דבר זה הכול תלוי באנשים.  בכל המקומות שהיינו בהם בעולם היו חברות שבשעת משבר נפלו והיו כאלו שהצליחו. ההבדל ביניהן היה בניהול, בצוות ובכוח אדם. זה הדבר הראשון שאנחנו בודקים- אנשים טובים וצוות אמין".

לאור שאלה שעלתה בקהל לגבי מחויבותה החברתית של חברת אלוני חץ, סיפר חץ כי: "בעיניי ישראל היא המקום הטוב ביותר לחיות בו. כל גוף צריך להראות מחויבות חברתית כזו או אחרת. כאנשים פרטיים כל אזרח צריך לעשות מה שהוא יכול וכל אדם צריך לחלוק ממה שיש לו כדי לעזור לאנשים שאין להם. אנחנו תורמים כמדיניות אחוז מהרווחים לקהילה. זוהי דרך חיים וכל אחד צריך לעשות מה שהוא יכול."

'פורום עסקים' של החוג למנהל עסקים באוניברסיטת חיפה מהווה זירת מפגשים ייחודית עבור תלמידי תוכניות הלימוד לתואר שני במנהל עסקים (MBA) המאפשרת להם ללמוד מפועלם ומנסיונם של ראשי משק ועסקים בישראל.בוגר בפסגהשיחה עם איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל בארבע השנים האחרונות ומי שנבחר לאיש השיוק לשנת 2015על
ידי איגוד השיווק, שב בזיכרונו ללימודי מדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ושיתף אותנו בתובנות
משמעותיות ומעוררות השראה אודות הניסיון החשוב שצבר לאורך הדרך.
כיצד אתה זוכר את חוויית הלימודים באוניברסיטת חיפה?
תקופת הלימודים זכורה לי לחיוב. שבתי אל ספסל הלימודים שנים רבות לאחר סיום התיכון, הגעתי
לאוניברסיטה ממקום רעב ונלהב להכיל את הידע, המידע והכלים החדשים. השיעוריים היו פוריים,
דינמיים והסבו לי הנאה ואתגר אינטלקטואלי עשירים. באופן מפתיע, נהנתי אפילו ממטלות הבית
ומהמבחנים שהיוו עבורי הזדמנות פז לעיין ולחקור מקורות שלא הייתי נחשף אליהם בדרך אחרת.
תקופת המבחנים הייתה תקופה מאתגרת, באותה עת הייתי חלק מן המסגרת הצבאית ובמקביל
למדנו מבוקר עד ליל לפני כל בחינה. נהנתי כל כך מהלימודים והתחלתי את לימודי התואר השני
במקביל ללימודי התואר הראשון.
האם זכור לך מרצה שעורר בך השראה באופן מיוחד במהלך לימודייך?
למען האמת זכורים לי אפילו שניים. הראשון, פרופ' אבי בן צבי, מורי ורבי, איש מרתק, מומחה
בתחום יחסי ארצות הברית-ישראל, תחום שנגע לליבי ואהבתי כל כך ללמוד אותו. השיעורים עימו
תמיד היו מעניינים, מעשירים ומעוררי דיון ומחשבה רבה. השני, פרופ' ארנון סופר, איש ומרצה
יוצא דופן מבחינתי, מרצה שיצר עבורי ועבור חבריי לספסל הלימודים חווית לימודים מרתקת
ומהנה. המרצים שלי תמיד הפגינו ידע ובקיאות נרחבים שאפשרו לייצר דיאלוג עשיר ומפותח.
למדת לתואר ראשון ושני במדעי המדינה. כיצד אתה מרגיש שהתואר סייע לך בתחום עיסוקך
כיום?
כאדם וכמנהל אני מאמין שהדבר הכי חשוב בלימודים הוא היכולת שלהם להעשיר אותך בידע
חדש, להעניק לך את היכולת ללמוד ולהקשיב לאנשים אחרים ולהתפתח עמם ובעזרתם.
מדע המדינה עוסק בהיסטוריה, ביחסים בינלאומים ובמערכות יחסים בין ובתוך מדינות. יחד
ולחוד, כל אחד מהנושאים הללו הובילו אותי במישרין ובעקיפין לעולם הניהול ולימדו אותי איך
להניע אנשים.
כל נושא שלמדתי העניק לי פיסת ידע שהפכה לרכיב נוסף בתמהיל הניהולי שלי. כך, בשילוב
לימודי התואר עם המסגרת הצבאית שהתפתחתי בתוכה, יצרתי את ה" "DNAשלי כמנהל. הלימודים
האקדמיים חילחלו לתוכי והפכו אותי לאדם טוב יותר ולמנהל טוב יותר.
מה היית ממליץ למי שמתלבט האם ללמוד תואר בתחומים אלה?
אמביציה, חינוך טוב ומוטיבציה גבוהה המשולבים עם רצון להתקדם ולהצליח אינם ברי תחליף,
אלו הם הרכיבים במתכון להצלחה כמנהל וכאדם.
כסטודנט בעבר וכמנהל בהווה אני ממליץ לצעירים בתחילת דרכם לבחור בתחום אליו הם
מתחברים יותר מכל. אדם שלומד ורוכש ידע מגדיל את סיכוייו להצליח ולהגיע להישגים בהווה
ובעתיד.
באיזו מידה אתה רואה חשיבות במעורבות של בוגרים בסיוע וקידום האוניברסיטה?
לתפיסתי, מעורבות בוגרים בפעילות האוניברסיטה הינה בעלת ערך רב. בעבר לא הבנתי זאת, היום
אני יכול לומר שמעורבות בוגרים תורמת להגברת המוטיבציה של אנשים טובים לפתח שאיפות,
להתקדם, להתפתח ולהגיע רחוק. כבוגר האוניברסיטה, וכמנכ"ל שופרסל, נהנתי להתארח בתוכנית
ללימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת חיפה ולשתף את הסטודנטים בתהליכים שעברתי
ובניסיון שצברתי לאורך הדרך. כבוגר, אני בהחלט מעוניין להיות מעורב יותר בפעילויות העוסקות
בעידוד ובפיתוח כישורי ניהול והנהגה טובים יותר בדור העתיד של מדינת ישראל.
מילה לסיום?
אנשים, לכו ללמוד זה חשוב!
בוגרים מדריכים לחיים עם איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל
שריינו ביומן