דבר המנכ"לית, אליענה דן

אליענה דן, מנכ"לית אגודת הידידים

דצמבר 2023


ידידות וידידי האוניברסיטה היקרים,
אנו בעיצומו של החודש השלישי ללחימה הקשה בגזרות הדרום והצפון, וסיום המלחמה אינו נראה לעין. 22 מבוגרי אוניברסיטת חיפה נפלו מאז 7 באוקטובר, ובהם קצינים רבים, גם בדרגות בכירות. 14 סטודנטים, סטודנטיות, חברי וחברות סגל איבדו קרובים מדרגה ראשונה. בוגרת האוניברסיטה עדי שוהם שוחררה משבי החמאס, ולאחרונה גם התבשרנו למרבה הזוועה כי הסטודנטית החטופה ענבר היימן נרצחה בעזה. יהיה זכרם של כל הנופלים והנופלות ברוך.
האוניברסיטה נערכת לתחילת שנת הלימודים ב31- בדצמבר. הסמסטר הראשון יתקיים במתכונת מקוצרת ויותאם למציאות שנכפתה עלינו. לפי עדכונים שקיבלנו, צה"ל יעשה מאמץ לשחרר ככל האפשר סטודנטים וסטודנטיות ללימודים. אנו מצידנו נערכים לסייע לכל
הסטודנטים והסטודנטיות, ובמיוחד לכ1100- מהם המשרתים במילואים, לעמוד במשימות הלימוד ולהצליח בסמסטר במתכונתו המקוצרת.
מאז פרוץ המלחמה העמידה האוניברסיטה את מיטב משאביה וכישרונותיה לטובת קבוצות במגזר האזרחי שנפגעו - החל מאירוח במעונות הסטודנטים ודאגה לכל מחסורם של כ150- מפונים ומפונות מיישובי הגליל המערבי, ועד להפעלת הקליניקות המשפטיות לסיוע לנפגעי ולנפגעות הדרום שלא זכו לפיצויים. הפקולטה למדעי הרווחה והחוג לפסיכולוגיה לקחו חלק בהדרכות ובסדנאות סיוע נפשי לנפגעי ולנפגעות המסיבות והטבח בעוטף ולחיילים ולחיילות שנפגעו בלחימה. סטודנטים, סטודנטיות, חברי וחברות סגל של
האוניברסיטה התגייסו להסברה, הפיקו והפיצו תכנים במגוון שפות ברשתות החברתיות והתנדבו לסייע בעבודות חקלאות במועצה האזורית חוף כרמל.
קהילת אוניברסיטת חיפה, שמהווה חלק אינטגרלי מהקהילה בחיפה ובצפון הארץ, היתה שותפה להוויה הישראלית בעורף, שהתגלתה במלוא הדרה.
אנו מביטים קדימה בתקווה לסיום מהיר של הלחימה וחזרה לימים רגועים, ותורמים את חלקנו בחידוש הלימודים תוך גילוי רגישות ונכונות רבה להעניק את הסיוע הנדרש לכל סטודנט וסטודנטית, כדי לאפשר להם להתגבר על אתגרי התקופה.

יחדיו נתגבר.
יואל פלדשו, נשיא אגודת הידידים
אליענה דן, מנכ"לית אגודת הידידים


ספטמבר 2023 - דבר הנשיא והמנכ"לית לראש השנה


ידידות וידידי אוניברסיטת חיפה היקרים,
לקראת תחילתה של שנת תשפ"ד, אנו מביטים בגאווה על הפעילות בשנה החולפת תוך שפנינו להמשך העשייה בשנה הבאה.
בשנה החולפת החברה הישראלית נתקלה באתגרים שלא הכרנו בעבר. לאקדמיה, ולאוניברסיטת חיפה בפרט, תפקיד חשוב בעת הזו, להמשיך ולקדם את השכלה הגבוהה ואת המחקר תוך שמירה על חופש אקדמי. אנחנו ממלאים תפקיד זה באמצעות שש פקולטות הליבה של האוניברסיטה: מדעי הרוח, משפטים, מדעי החברה, מדעי הטבע, חינוך, רווחה ובריאות, וכן בית הספר למדעי הים.

התרומות שגייסנו השנה בזכותכן ובזכותכם אפשרו שפע של פעילות מחקרית וחברתית: האוניברסיטה העניקה מאות מלגות לתואר ראשון ומלגות מחקר לתארים מתקדמים; התמיכה שקיבלנו אפשרה לקדם מחקרים פורצי דרך בתחומים שונים, החל מארכיאולוגיה ויהדות ועד חקר הסרטן ומדעי המוח. במקביל המשכנו לקיים ולקדם פרויקטים חברתיים, ובהם התוכנית למוביליות חברתית וקידום השכלה גבוהה בקרב עולות ועולים חדשים, דור ראשון להשכלה גבוהה, תושבות ותושבי פריפריה ובנות ובני מיעוטים.
סכומים נוספים שגויסו הופנו לטובת פעילות הקליניקות המשפטיות; לטובת קידום יזמות טכנולוגית, בדגש על יזמות אימפקט בתחומים סביבתיים וחברתיים; לטובת חיבור הבוגרות והבוגרים שלנו לתעסוקה הולמת; לטובת הקמת מעבדות מחקר וקידום חוקרות וחוקרים מצטיינים; לטובת הפיתוח הפיזי של קמפוס הר הכרמל, הקמפוס הטכנולוגי והקמפוסים הנלווים.

אנחנו מודים לכולכן ולכולכם על התמיכה הנדיבה והמתמשכת באוניברסיטה, שאפשרה את הפעילות הזו ועוד. 

אנו גאים במעורבות ובתמיכה של הידידות, הידידים, הבוגרות והבוגרים של האוניברסיטה, שמאפשרות לנו להמשיך לקדם מחקר והוראה ברמה הגבוהה ביותר. בכוונתנו להמשיך גם השנה להעמיק את הקשר איתכן ואיתכם ועם הקהילה הסובבת אותנו.
אנו מזמינים אתכן ואתכם לקחת חלק בעשייה, ומאחלים לכן ולכם ולבני משפחותיכם שנה טובה ומתוקה, שנה של עשייה, שקט ואחווה.

שלכם,
יואל פלדשו, נשיא אגודת הידידים - jfeldschuh@univ.haifa.ac.il
אליענה דן, מנכ"לית אגודת הידידים - elianadan@univ.haifa.ac.il    


יולי 2023


שנת הלימודים האקדמית הסתיימה זה עתה, ואנו חוגגים את הצלחות האוניברסיטה בשנה שחלפה.

אוניברסיטת חיפה דורגה לאחרונה בין המקומות 101 ל-200 בעולם במדד האימפקט של Times Higher Education לצד כמה מהמוסדות האקדמיים הבולטים בעולם, ובהם המכון הטכנולוגי של מסצ\'וסטס (MIT) ואוניברסיטת ניו-יורק.

המדד בוחן את ההשפעה של מוסדות אקדמיים במדדי הקיימות החברתית והסביבתית שנקבעו על ידי האו"ם. הישגי האוניברסיטה בולטים במיוחד בתחומים הבאים: שוויון מגדרי – מקום 9 בעולם; שלום, צדק וחוזק המוסדות – מקום 28 בעולם; חיים מתחת לפני הים – מקום 28; חינוך איכותי – מקום 30; תעסוקה הוגנת וצמיחה כלכלית – מקום 47; בריאות טובה – מקום 52; צמצום הרעב והעוני – מקום 93 בעולם. זהו הישג עצום המשקף את חזונה של האוניברסיטה לפעול בצורה מקיימת חברתית וסביבתית ולהוביל מחקר והוראה ברמה הגבוהה ביותר לאור ערכי פיתוח בר-קיימא.

כ-5,000 בוגרות ובוגרים, מוסמכות ומוסמכים, יקבלו בשבועות הקרובים את תעודת סיום התואר, ועוד 186 דוקטורנטים ודוקטורנטיות חדשים יצטרפו לקהילת בוגרי האוניברסיטה. הנכס הגדול ביותר שלנו הוא ההון האנושי, ואנו מברכים את בוגרינו ומאחלים להם הצלחה בהמשך הדרך.

בשנה זו המשיכה תנופת הפיתוח הפיזי של האוניברסיטה. בקמפוס המרכזי חגגנו את תרומת נתן סילברסטיין למשכן החדש לפקולטה למשפטים. בקמפוס העיר חנכנו השנה את המרכז למדעי הנתונים ע"ש דויד דרהי. במקביל, אנו פועלים לאכלוס הקמפוס המשולב למדעי הבריאות של אוניברסיטת חיפה במגדל התגליות ברמב"ם ועוד.

גם צוות האגודה התחדש השנה, ובשעה טובה מונה נשיא חדש לאגודת הידידים, מר יואל פלדשו, אשר פועל במרץ להגדלת מעגל התומכות והתומכים באוניברסיטה יחד עם הצוות המסור של האגודה , הכולל את חיה רודוי, ריקי גולדשטיין, רונית הראל, גלית גרינברג ללוש וספיר הרשקוביץ. אני מודה לצוות האגודה, שפועל במרץ לאורך כל השנה במטרה לסייע לאוניברסיטה להמשיך בתנופת הפיתוח, לגדול ולצמוח יחד אתכם ובזכות תמיכתכם, ידידות וידידי האוניברסיטה היקרים. תודה לכולכם.

אני זמינה עבורכם ועבורכן בכל נושא בטלפון 052-8336555 ובמייל elianadan@univ.haifa.ac.il.

שלכם,

אליענה דן


מרץ 2023


ידידות וידידי האוניברסיטה היקרות והיקרים,

בפתח גיליון זה של מגזין אגודת הידידים אני שמחה לעדכן שהאוניברסיטה זכתה לאחרונה בקול קורא של קרן רוטשילד להקמת תוכנית \'גשר תעסוקה-אקדמיה\'. התוכנית תפעל החל מסמסטר ב\' הנוכחי, ותתמקד בהקניית מיומנויות וחיבורים רלוונטיים לשוק התעסוקה עבור הסטודנטיות והסטודנטים שלנו כבר במהלך הלימודים.

כמו כן, בחודשים מאי ויוני יתקיימו באוניברסיטה ירידי תעסוקה לסטודנטים/ות ולבוגרים/ות שלנו.
אני מזמינה אתכן ואתכם להצטרף למעגל המעסיקות והמעסיקים הפעילים בתוכנית, ולקחת חלק במשימה החשובה לשילוב כל בוגרת ובוגר שלנו בתעסוקה הולמת.

בנוסף, ​אני גאה להציג בפניכם/ן את הדו"ח על פעילות האוניברסיטה בשנה החולפת לקידום יעדי האו"ם לפיתוח בר-קיימא (SDGs). יעדים אלו משמשים מצפן ערכי לפעילות הליבה רחבת ההיקף המתבצעת באוניברסיטה בציר המחקר וההוראה, וכן לפעילות האוניברסיטה בקהילה ולאופן ההתנהלות הפנימית של המוסד. הדו"ח הופק על-ידי מערך החדשנות והקיימות וספריית האוניברסיטה. אני מזמינה אתכן ואתכם לקרוא את הדו"ח המלא כאן.
בהמשך הגיליון אתם/ן מוזמנות ומוזמנים לקרוא בהרחבה על פעילות אגודת הידידים בחודשים האחרונים ועל הפרויקטים שאנו מקדמים. 

אשמח לעמוד בקשר איתכן ואיתכם בכל נושא
באימייל: elianadan@univ.haifa.ac.il
או בטלפון: 052-8336555

בברכה,
אליענה דן
מנכ"לית אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה בישראל


נובמבר 2022


ידידות וידידי האוניברסיטה שלום רב,

תקופת החגים מאחורינו, ואנו חוזרים לשגרה מבורכת. בפתח שנת הלימודים האקדמית שמחנו לראות כ-17,300 סטודנטים וסטודנטיות ממלאים/ות את הקמפוסים שלנו. 

אוניברסיטת חיפה שמה לה למטרה לאפשר לימודים אקדמיים לכל צעיר וצעירה, מכל רקע סוציו-אקונומי ומכל שכבות האוכלוסייה בישראל. אגודת הידידים שוקדת על גיוס מלגות שכר לימוד, מחיה וציוד לימודים בסיסי לסטודנטים/ות נזקקים/ות, וכן לטובת קידום מחקר ומלגות לדוקטורנטיות ודוקטורנטים במגוון תחומים - ממדעי הטבע, החברה והרוח, ועד חינוך, משפט, אמנות, רווחה ובריאות. חלק מהמלגות מוענקות על מעורבות חברתית של הסטודנטים/ות ותרומה לקהילה, ואנו רואים בכך חלק ממחויבות האוניברסיטה לקיימות חברתית וסביבתית בהתאם ליעדים שהציב האו"ם לפיתוח בר-קיימה למען עתיד האנושות. אוניברסיטת חיפה מקדמת את היעדים האלה באמצעות מחקר, הוראה, מעורבות בקהילה ופעילות פנים-ארגונית.

אגודת הידידים עסוקה בימים אלה בסיוע לגיוס משאבים לטובת מחקרים בתחומי שוויון חברתי, בריאות הציבור, חינוך איכותי לכל, שוויון בין המינים, משאבי הים והטבע, אנרגיה ירוקה, תעסוקה הולמת, ערים חכמות, ועוד. אני מזמינה כל אחד ואחת מכם לשתף איתנו פעולה כדי להשיג את היעדים האלה.

בגיליון שלפניכם תוכלו לקרוא על פעילות האגודה ולהתעדכן באירועים שהתקיימו, ובהם טקס הענקת תואר ד"ר לשם כבוד לאמנית מרינה אברמוביץ ולאדריכל משה ספדיה.

אשמח לעמוד בקשר איתכם ואיתכן בכל נושא:
elianadan@univ.haifa.ac.il 
052-8336555

בברכה,
אליענה דן
מנכ"לית אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה בישראל


ספטמבר 2022


ידידות וידידי אוניברסיטת חיפה,
בפרוס השנה החדשה הבאה עלינו לטובה, צוות אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה בישראל מאחלת לכם/ן שנה טובה ומתוקה, שנה של עשייה, עזרה הדדית, קידום מחקר פורץ דרך ותרומה לקהילה.
ברצוננו להודות לכם/ן על התמיכה המתמשכת ועל השותפות האמיתית.
שלכם/ן,
צוות אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה בישראל
אליענה דן, מנכ"לית
ריקי גולדשטיין, מנהלת לשכת המנכ"לית
חיה שנפ רודוי, אחראית קשרי ידידים ותורמים
רונית הראל, רכזת פיננסית
גלית גרינברג ללוש, רכזת שיווק וקשרי תורמים


אוגוסט 2022


ידידות וידידי האוניברסיטה שלום רב,

בשלושת החודשים שחלפו מאז כניסתי לתפקיד, צוות האגודה ואני עובדים במרץ על קידום פרויקטים לקידומה ופיתוחה של האוניברסיטה. אוניברסיטת חיפה הינה סוכנת שינוי משמעותית מתוקף מיקומה בצומת של פריפריה גאוגרפית-חברתית-תרבותית. האוניברסיטה אחראית על הכשרתם של הדור הבא של המורים שלנו, של העובדים הסוציאליים, של אחיות ואחים סיעודיים, לצד הכשרה של מקצועות טכנולוגיים, מדעי החברה והרוח ועוד. זאת לצד קיום מחקר מדעי בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומעורבות חברתית בקהילה בה אנו חיים.

להלן "טעימה" מהפרויקטים אותם האגודה מקדמת בימים אלו:

בתחום התעסוקה לסטודנטים, בחודש ספטמבר נשיק פיילוט לשילוב סטודנטיות וסטודנטים מהחוג לשפה וספרות אנגלית בתעשיית ההייטק, מתוך הבנה כי ידיעת השפה האנגלית על בוריה הינה בעלת יתרון יחסי בתעשייה בה מרבית התקשורת מתנהלת בשפה האנגלית. כמו כן, אנו פועלים בשיתוף עם דקנאט הסטודנטים על התנעת תכנית ליווי ומנטורינג לסטודנטים בשנה האחרונה ללימודיהם, בדגש על סטודנטים שהינם דור ראשון להשכלה גבוהה. בשני המקרים אנו בוחרים לעזור לסטודנטים שלנו באתגר המשמעותי של מציאת מקום העבודה הראשון לאחר התואר האקדמי. בזכות הרשת הענפה של ידידי האוניברסיטה, נשאף לפתוח עבורם דלת במקצועות עתירי השתכרות, דלת אשר במקרים רבים בעלת השפעה מהותית על רמת ההשתכרות הכללית שלהם לשארית חייהם. פרויקט נוסף נוגע לחוויה הסטודנטיאלית בקמפוס. מרבית הסטודנטים שלנו מגיעים מישובים שאינם חיפה, ומבלים שעות רבות באוניברסיטה, אשר מהווה עבורם בית שני במהלך שנות לימודיהם. אנו שואפים להפוך את חוויית הלימודים לנעימה, ולכן אנו מקדמים מספר יוזמות להנעמת זמנם של הסטודנטים במהלך שהותם כאן.

בחודש אוקטובר הקרוב יושק קמפוס העיר ע"ש לורי לוקי, הקמפוס הטכנולוגי בו ישכנו החל משנת הלימודים הקרובים החוגים למדעי המחשב, מערכות מידע ומדעי הנתונים. בתקופה זו אנו בונים את מערך השותפויות בקמפוס, במטרה להדק את קשרי האקדמיה והתעשייה. אנו סוברים כי ליווי מצד חברות טכנולוגיות יעניק רובד נוסף להכשרה של דור העתיד בתעשייה עתירת הידע וכן יהווה הזדמנות לחברות לייצר קשרים עם ההון האנושי הרלוונטי עוד במהלך לימודיהם האקדמיים.

בתחום אחר, אנו עובדים על הקמת מועדון בוגרים מובילים אשר ילוו את האוניברסיטה ויסייעו לנו בזיקוק העשייה העתידית. אוניברסיטת חיפה התברכה בבוגרות ובוגרים רבים, אשר ממלאים תפקידים משמעותיים במגזר העסקי, הציבורי והחברתי, בישראל וברחבי העולם. אנו שואפים לייצר קבוצת עלית עבור הבוגרות והבוגרים המובילים, אשר יוכלו להתממשק אחד עם השני ולסייע בפיתוח העתידי של האוניברסיטה.

ברצוני לברך את אסתי פפר ויואב אלקלעי על הצטרפותם לוועד המנהל של אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה. אני בטוחה שתתרמו רבות לעשייה, יחד עם שאר חברי הוועד: פרופ\' רון רובין, מיכאל ויינר, ענת ברון, משה גן צבי ורונן טורם.

אשמח לעמוד בקשר עם כל אחד ואחת מכם במייל: elianadan@univ.haifa.ac.il ובטלפון: 052-8336555.

שלכם, אליענה דן


יוני 2022


ידידות וידידים יקרים, 

עם כניסתי לתפקיד מנכ"לית אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה בישראל, אני שמחה וגאה לכתוב לכם איגרת זו. 
שמי אליענה דן, חיפאית במקור ובהווה ובעלת שני תארים במשפטים מאוניברסיטת חיפה. אני מגיעה לתפקיד לאחר שלוש שנים כמנכ"לית עמותת בוגרי 8200, בהן צברתי ניסיון רב בתמיכה בקהילת בוגרים ובקידום יזמות טכנולוגית וחברתית, בדגש על סיוע לאוכלוסיות מיעוטים ותמיכה בתושבי הפריפריה.

במגוון תפקידים קודמים קיימתי קשרים ענפים עם בכירים בתעשייה, בעולם ההיי טק ובקרנות פילנתרופיות, ועסקתי בפיתוח משאבים לקידום פרויקטים מיוחדים ופעילות שוטפת. אני מאמינה בחיבור בין פילנתרופיה לאקדמיה כמנוף לקידום שוויון הזדמנויות באמצעות השכלה גבוהה לכול, מצוינות אקדמית ומחקר חדשני פורץ דרך. כמנכ"לית אגודת הידידים אשאף להרחבה משמעותית של מעגל התומכים באוניברסיטה, ולהידוק הקשרים ושיתוף הפעולה עם בוגרים ותורמים קיימים.

אוניברסיטת חיפה מציינת השנה את יובל ה-50 להיווסדה, וזוהי הזדמנות מצוינת להביט בגאווה על הישגי העבר ולהרחיב את מעגל העשייה, ההשפעה והתרומה לקראת העשורים הבאים.

אוניברסיטת חיפה היא המוסד האקדמי הראשון בישראל שחרט על דגלו לקדם קיימות סביבתית לצד קיימות חברתית, בהתאם ל- 17 היעדים של האו"ם לפיתוח בר קיימא (UN\'s Sustainable Development Goals; SDGs). יעדים אלו הם מפת הדרכים לעתיד האנושות והם משמשים עבור האוניברסיטה מצפן ערכי, אשר בא לידי ביטוי במחקר, בהוראה, במעורבות בקהילה ובניהול המוסד.

חברי אגודת הידידים של האוניברסיטה ניצבים בחוד החנית של המשק הישראלי ומהווים שותף מרכזי במימוש התוכניות האסטרטגיות השאפתניות של האוניברסיטה לקידום מחקר בין-תחומי, בינלאומי וחדשני; להמשך תנופת הפיתוח והבנייה בקמפוסים ברחבי חיפה והצפון; ולפעולה מתמדת לצמצום פערים חברתיים באמצעות השכלה גבוהה.

אני רוצה להודות לקודמתי בתפקיד, שירה בן-אור, שהובילה את האגודה להישגים רבים וניהלה אותה בתבונה, ברגישות ובמסירות. תודה גדולה גם לצוות המקצועי המעולה של האגודה - ריקי גולדשטיין, חיה שנפ רודוי ורונית הראל - אני בטוחה שיחד נמשיך להצעיד את האגודה והאוניברסיטה לפסגות חדשות.

אני מודה להנהלת האוניברסיטה ולוועד המנהל של אגודת הידידים על הבעת האמון האישית. וכמובן  - תודה לכם, ידידות וידידי האוניברסיטה היקרים, על התמיכה המתמשכת באוניברסיטה ועל תרומתכם הגדולה למען אוניברסיטת חיפה והחברה בישראל.

אשמח לעמוד אתכם בקשר בכל דבר ועניין, במייל: elianadan@univ.haifa.ac.il ובטלפון: 052-8336555.

בברכה,

אליענה דן

מנכ"לית אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה בישראל