דבר הנשיא, יואל פלדשו

יואל פלדשו, נשיא אגודת הידידים

דצמבר 2023


ידידות וידידי האוניברסיטה היקרים,
אנו בעיצומו של החודש השלישי ללחימה הקשה בגזרות הדרום והצפון, וסיום המלחמה אינו נראה לעין. 22 מבוגרי אוניברסיטת חיפה נפלו מאז 7 באוקטובר, ובהם קצינים רבים, גם בדרגות בכירות. 14 סטודנטים, סטודנטיות, חברי וחברות סגל איבדו קרובים מדרגה ראשונה. בוגרת האוניברסיטה עדי שוהם שוחררה משבי החמאס, ולאחרונה גם התבשרנו למרבה הזוועה כי הסטודנטית החטופה ענבר היימן נרצחה בעזה. יהיה זכרם של כל הנופלים והנופלות ברוך.
האוניברסיטה נערכת לתחילת שנת הלימודים ב31- בדצמבר. הסמסטר הראשון יתקיים במתכונת מקוצרת ויותאם למציאות שנכפתה עלינו. לפי עדכונים שקיבלנו, צה"ל יעשה מאמץ לשחרר ככל האפשר סטודנטים וסטודנטיות ללימודים. אנו מצידנו נערכים לסייע לכל
הסטודנטים והסטודנטיות, ובמיוחד לכ1100- מהם המשרתים במילואים, לעמוד במשימות הלימוד ולהצליח בסמסטר במתכונתו המקוצרת.
מאז פרוץ המלחמה העמידה האוניברסיטה את מיטב משאביה וכישרונותיה לטובת קבוצות במגזר האזרחי שנפגעו - החל מאירוח במעונות הסטודנטים ודאגה לכל מחסורם של כ150- מפונים ומפונות מיישובי הגליל המערבי, ועד להפעלת הקליניקות המשפטיות לסיוע לנפגעי ולנפגעות הדרום שלא זכו לפיצויים. הפקולטה למדעי הרווחה והחוג לפסיכולוגיה לקחו חלק בהדרכות ובסדנאות סיוע נפשי לנפגעי ולנפגעות המסיבות והטבח בעוטף ולחיילים ולחיילות שנפגעו בלחימה. סטודנטים, סטודנטיות, חברי וחברות סגל של
האוניברסיטה התגייסו להסברה, הפיקו והפיצו תכנים במגוון שפות ברשתות החברתיות והתנדבו לסייע בעבודות חקלאות במועצה האזורית חוף כרמל.
קהילת אוניברסיטת חיפה, שמהווה חלק אינטגרלי מהקהילה בחיפה ובצפון הארץ, היתה שותפה להוויה הישראלית בעורף, שהתגלתה במלוא הדרה.
אנו מביטים קדימה בתקווה לסיום מהיר של הלחימה וחזרה לימים רגועים, ותורמים את חלקנו בחידוש הלימודים תוך גילוי רגישות ונכונות רבה להעניק את הסיוע הנדרש לכל סטודנט וסטודנטית, כדי לאפשר להם להתגבר על אתגרי התקופה.

יחדיו נתגבר.
יואל פלדשו, נשיא אגודת הידידים
אליענה דן, מנכ"לית אגודת הידידים


נובמבר 2023 - מלחמת "חרבות ברזל"


ידידות וידידי האוניברסיטה,

המלחמה בעיצומה, וכל שדרות העם רתומות למאמץ המלחמתי שתכליתו להסיר את האיום המתמשך על חייהם השלווים של מתיישבי הנגב המערבי - וזאת לעולם.

מעל 1000 סטודנטיות וסטודנטים שלנו מגויסים לשירות מילואים. 16 מבוגרי האוניברסיטה נפלו בקרב, 11 מקרב הסטודנטיות והסטודנטים איבדו קרובי משפחה וסטודנטית אחת נחטפה ומוחזקת בשבי בעזה. ליבנו עם משפחות הנופלים בכאבן ועם משפחות החטופים המייחלות לשובם.

האוניברסיטה תומכת במשפחות הנופלים, נרתמת לאירוח משפחות שפונו מיישובי עוטף עזה וגבול הצפון ודואגת לכל מחסורן, מגייסת תרומות שייעודן לסייע לקהילה ולצבא במאמץ המלחמתי ותומכת בתושבי הצפון. בנוסף, בזכות תרומות שגויסו מידידי האוניברסיטה בארץ ובעולם, האוניברסיטה תעניק לכל סטודנט וסטודנטית המשרתים במילואים מלגה בסך 2000 ₪. זהו צעד חשוב וראוי, אך עבור סטודנטיות וסטודנטים רבים המשרתים במילואים ומתמודדים בעת הזו גם עם מעמסה כלכלית, זה לא מספיק.

ברצוננו לעודד את הסטודנטיות והסטודנטים המגויסים ולתמוך בהם, הן בעת הזו והן בשגרה שאנו מייחלים לה לאחר מכן. אנו עמלים כעת על גיוס תרומות לטובת מלגות לסיוע כלכלי וחבילות סיוע נפשי למשרתות ומשרתי המילואים הזקוקים לכך, שיסייעו להם בחזרה לחיים הסטודנטיאליים בבוא העת.

אני קורא לכל אחת ואחד מכם להירתם למשימה חיונית זו ולתרום ככל יכולתו כדי לחזק את הסטודנטיות והסטודנטים המשרתים במילואים ומחרפים את נפשם בהגנה על כולנו. בעת הזו אין מטרה חשובה יותר לביטוי רוח האחדות של החברה הישראלית.

 
                                                                                     יחד ננצח

                                                                                     יואל פלדשו 


ספטמבר 2023 - דבר הנשיא והמנכ"לית לראש השנה


ידידות וידידי אוניברסיטת חיפה היקרים,
לקראת תחילתה של שנת תשפ"ד, אנו מביטים בגאווה על הפעילות בשנה החולפת תוך שפנינו להמשך העשייה בשנה הבאה.
בשנה החולפת החברה הישראלית נתקלה באתגרים שלא הכרנו בעבר. לאקדמיה, ולאוניברסיטת חיפה בפרט, תפקיד חשוב בעת הזו, להמשיך ולקדם את השכלה הגבוהה ואת המחקר תוך שמירה על חופש אקדמי. אנחנו ממלאים תפקיד זה באמצעות שש פקולטות הליבה של האוניברסיטה: מדעי הרוח, משפטים, מדעי החברה, מדעי הטבע, חינוך, רווחה ובריאות, וכן בית הספר למדעי הים.

התרומות שגייסנו השנה בזכותכן ובזכותכם אפשרו שפע של פעילות מחקרית וחברתית: האוניברסיטה העניקה מאות מלגות לתואר ראשון ומלגות מחקר לתארים מתקדמים; התמיכה שקיבלנו אפשרה לקדם מחקרים פורצי דרך בתחומים שונים, החל מארכיאולוגיה ויהדות ועד חקר הסרטן ומדעי המוח. במקביל המשכנו לקיים ולקדם פרויקטים חברתיים, ובהם התוכנית למוביליות חברתית וקידום השכלה גבוהה בקרב עולות ועולים חדשים, דור ראשון להשכלה גבוהה, תושבות ותושבי פריפריה ובנות ובני מיעוטים.
סכומים נוספים שגויסו הופנו לטובת פעילות הקליניקות המשפטיות; לטובת קידום יזמות טכנולוגית, בדגש על יזמות אימפקט בתחומים סביבתיים וחברתיים; לטובת חיבור הבוגרות והבוגרים שלנו לתעסוקה הולמת; לטובת הקמת מעבדות מחקר וקידום חוקרות וחוקרים מצטיינים; לטובת הפיתוח הפיזי של קמפוס הר הכרמל, הקמפוס הטכנולוגי והקמפוסים הנלווים.

אנחנו מודים לכולכן ולכולכם על התמיכה הנדיבה והמתמשכת באוניברסיטה, שאפשרה את הפעילות הזו ועוד. 

אנו גאים במעורבות ובתמיכה של הידידות, הידידים, הבוגרות והבוגרים של האוניברסיטה, שמאפשרות לנו להמשיך לקדם מחקר והוראה ברמה הגבוהה ביותר. בכוונתנו להמשיך גם השנה להעמיק את הקשר איתכן ואיתכם ועם הקהילה הסובבת אותנו.
אנו מזמינים אתכן ואתכם לקחת חלק בעשייה, ומאחלים לכן ולכם ולבני משפחותיכם שנה טובה ומתוקה, שנה של עשייה, שקט ואחווה.

שלכם,
יואל פלדשו, נשיא אגודת הידידים - jfeldschuh@univ.haifa.ac.il
אליענה דן, מנכ"לית אגודת הידידים - elianadan@univ.haifa.ac.il    


יולי 2023


ידידות וידידי האוניברסיטה שלום,

לפני חמישים שנה התחלתי את לימודיי באוניברסיטה. למדתי תוך כדי שירותי הצבאי, והאוניברסיטה גילתה הבנה לאילוצים שנבעו מכך וסייעה לי לסיים את התואר הראשון ולרכוש בסיס איתן להמשך הקריירה.

מאז, בכורח נסיבות החיים, הקשר עם האוניברסיטה התרופף. לאחרונה למדתי על החזון העדכני שלה, על הפעילות הברוכה והמתקדמת בתחום הקיימות ועל היותה ייחודית בתרומתה לחברה הישראלית בכלל ולזו שבצפונה של המדינה בפרט.

לכן החלטתי להצטרף בתפקיד הנשיא אל הוועד המנהל של אגודת הידידים ואל הצוות המוכשר והדינמי של האגודה, בראשות המנכ"לית אליענה דן. בכוונתי לסייע להביא את בשורת האוניברסיטה לציבור הרחב, ולעזור בגיוס משאבים עבור תוכניות הפיתוח השאפתניות שלה .

האקדמיה מאותגרת בימים אלו על-ידי הממשלה, ויש חשש שההתנכלות מצידה עוד תגדל בעתיד. חובה על כל מי שמכיר את האקדמיה, את תרומתה לחוסנה של החברה בישראל, ואת תרומת המחקר האקדמי לחוסן הכלכלי של המדינה – להירתם ולסייע. כבוגרות ובוגרי האוניברסיטה, המכירים את ייחודיותה, אני קורא לכם להירתם למאמץ ולסייע לנו בכל דרך שנראית לכם.

בברכה,

יואל