מחוללים שינוי

תורמים למחקר ולמדע פורצי דרך בישראלטיפול באמנויות  - מעניקים תקווה מחודשת לנפגעי טראומה


אנו גאים לציין חמש שנים להקמת מרכז לחקר בטיפול באמנויות ע"ש אמילי סגול ולייסודה של תכנית אלוני חץ לעתיד בטוח בבית הספר לטיפול באמנויות, בשיתוף התכנית הלאומית לנוער בסיכון.

כ-20% מבני הנוער בישראל דיווחו על כך שחוו פגיעה מינית, כשלמעלה מ-10% דיווחו על פגיעה שבגינה נזקקו לטיפול רפואי. מדובר במספרים עצומים של אנשים צעירים שחוו פגיעה קשה וזקוקים לטיפול. המרכז לחקר בטיפול באמנויות ע"ש אמילי סגול, הינו מרכז ייחודי מסוגו בעולם העוסק בשיפור רווחתם של ילדים, נוער ומבוגרים נפגעי טראומה אלימות והתעללות מינית. בזכות הפעילות האקדמית של המרכז, שיפרו מטופלים רבים את איכות חייהם ומטפלים ואנשי מקצוע זכו לקבל כלים מקצועיים ויישומיים מבוססי תוקף מחקרי.תומכים במשפטני המחר - מלגות לסטודנטים מצטיינים
בפקולטה למשפטים ופרס לחוקר מצטיין ע"ש יוסף פתאל


הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה מהווה בית אקדמי עבור משפטנים ושופטים בישראל ומוערכת כמוקד מצוינות אקדמי על ידי המועצה להשכלה גבוהה.
מדי שנה מוציאה הפקולטה תחת ידיה בוגרים איכותיים, אשר הופכים במהרה לעורכי דין ואנשי מקצוע מבוקשים, בעלי תחושת אחריות חברתית ורגישות לקהילה. בוגרי הפקולטה מתמחים במשרדי עורכי דין יוקרתיים, בבית המשפט העליון ובפרקליטות המדינה ולאחר מכן משתלבים בעבודה במשרדים הבולטים בישראל ובעמדות מפתח בתחום.
מלגות התמיכה והסיוע הכלכלי מהן נהנים תלמידי הפקולטה הן בעלות תרומה משמעותית להצלחה זו.
אוניברסיטת חיפה - בית אקדמי לכוחות הביטחון
תמיכה בסטודנטים המשרתים במילואים


אוניברסיטת חיפה גאה בכך שרבים מבוגריה נמנים על חיילי ומפקדי צה"ל, משטרת ישראל וכוחות הביטחון. לצד התכניות המיוחדות שמציעה האוניברסיטה לאנשי זרועות הביטחון, לומדים בקמפוס הצפוני של מדינת ישראל מאות סטודנטים שסיימו לא מכבר את שירותם בצה"ל כלוחמים. סטודנטים אלה, המתמסרים כיום ללימודים אקדמיים ולמחקר, הקדישו שלוש שנים ויותר להגנה על בטחון המדינה ותושביה. במציאות החיים הביטחונית במדינה, רבים מהם השתתפו בשנים האחרונות כלוחמים במבצעים ובמערכות ישראל.
על רקע עליית יוקר המחיה בישראל והקצנת הפערים החברתיים הניכרת בעקבותיה, אוניברסיטת חיפה מעוניינת לסייע לסטודנטים אלו במימון הוצאות שכר הלימוד, הדיור והמחייה בתקופת לימודיהם, באמצעות מלגות תמיכה. אנו מאמינים כי זוהי דרך להודות לסטודנטים הלוחמים על תרומתם למדינה ולהוקיר אותם.
תמיכתם של חברי אגודת הידידים מסייעת לסטודנטים אלה לצלוח את האתגר שמזמנים תקופת הלימודים, ההכשרה והמעבר בין מילוי תפקידם הצבאי-לאומי לבין השתלבותם במגוון תפקידים אזרחיים, משמעותיים ובעלי ערך לקידומה של החברה הישראלית.
חיים משותפים באוניברסיטת חיפה - קידום יצירה
משותפת בין הקהילה היהודית לערבית בישראל


אוניברסיטת חיפה היא מוסד ההשכלה הגבוהה הצעיר, המגוון והפלורליסטי ביותר בישראל, שרואה חשיבות עליונה לחיים משותפים של סגל ההוראה והמחקר, הסטודנטים והקהילה הרחבה בצפון מדינת ישראל. כיום לומדים בקמפוס כ-18,000 סטודנטים כשליש מהם בני הקהילה הערבית והדרוזית, הלומדים לצד יהודים, עולים חדשים וותיקים, יוצאי העדה האתיופית, חיילים ומפקדי צה"ל וכוחות הביטחון. הרכב אוכלוסייה ייחודי זה, בו שיעור בני המיעוטים הוא מהגבוהים מבין המוסדות האקדמיים בישראל, מציב אתגרים והזדמנויות ייחודיות עבור אוניברסיטת חיפה והחברה הישראלית בכללותה.

לצד מחויבותה של אוניברסיטת חיפה לקדם מצוינות במחקר ובהוראה, אנו מאמינים כי יש לנו תפקיד חיוני ואחריות כלפי הדור הצעיר והחברה בישראל. לכן, לצד העשייה האקדמית אנו מציעים תכניות מנהיגות קהילתיות ענפות ורשת תמיכה רחבה עבור קבוצות אוכלוסייה ייחודיות. זאת, במטרה לחזק אותם, לאפשר להם להתמודד עם אתגרי השפה והתרבות, למנוע את נשירתם מהלימודים ולראותם משתלבים בהצלחה במרקם החיים הבריא בחברה הישראלית.
בשיתוף בנק לאומי.הכירו את הסטודנטיות שלנו
בתכנית המנהיגות הקהילתית היהודית-ערבית


ליאן נג'אמי

בת 21
תלמידת תואר ראשון
בבית הספר למדעי המדינה

אורטל מזלי

בת 25
תלמידת תואר ראשון
בפקולטה למשפטים


"אני מתגוררת בשכונת עין הים בחיפה, גדלתי במשפחה מוסלמית ליברלית ולמדתי בבית ספר תיכון נוצרי בעיר חיפה. יש לי את הזכות להשתתף בתכנית מנהיגות קהילתית יהודית-ערבית במסגרתה אני עושה ככל שביכולתי לייצג ערכי דו קיום וכבוד הדדי בין יהודים לערבים. אני מאמינה כי כולנו חייבים לשאוף לשיתוף פעולה בין האזרחים, על מנת להבטיח עתיד טוב יותר למדינת ישראל. במסגרת התכנית יזמתי פרויקט לשיפור ההכרות של השפה העברית והערבית, כצעד ראשון לתקשורת והבנה טובה יותר בין שתי הקהילות. במסגרת התכנית אני מתנדבת בפעילות עם ילדים במתנ"ס בשכונה מעורבת בחיפה".
“במסגרת תכנית "מנהיגות קהילתית יהודית-ערבית" זכיתי ליצור חברויות עם דרוזים, מוסלמים ונוצרים, סטודנטים בדיוק כמוני, שלא הייתי זוכה להכיר לעומק, אלמלא התכנית. במהלך המפגשים ניתנת לנו ההזדמנות לשמוע ולהשמיע את עצמנו, לחוות ולהכיר את האחר, תוך שמירה על כבוד והדדיות. אנחנו למדים שחיים ביחד, בשיתוף פעולה ואכפתיות הם אפשריים ומעשיים. אני מתנדבת במתנ"ס "נווה יוסף" בחיפה עם נוער בסיכון. כמו-כן, ארגנו השנה אירוע המשלב מוזיקה ערבית ויהודית. התכנית היא חלק משמעותי מאוד מהלימודים האקדמאים שלי. עבורי, הרווח הוא הרבה יותר מתואר ראשון או שני, אלא האפשרות להתנסות בשיח חדש, ולהכיר מקומות בי שלא הייתי מכירה אלמלא הייתי משתתפת בתכנית".


ידע כלכלי - כוח לאוכלוסיות חלשות
תכנית "חינוך פיננסי" לקידום בני נוער מהפריפריה
ואוכלוסיות מוחלשות במסגרת החוג לכלכלה


התכנית לחינוך פיננסי הנה תכנית הדרכה עשירה ומגוונת אשר הוקמה על ידי החוג לכלכלה של אוניברסיטת חיפה, במטרה להנגיש ידע כלכלי לבני נוער ולחיילים מאוכלוסיות מוחלשות.
התכנית מבוססת על ההנחה כי לחינוך פיננסי בגיל הנעורים ובמהלך השנים בהן מתעצבת הזהות, ישנה השפעה מכרעת על פוטנציאל ההתנהלות הכלכלית הנבונה של האדם הבוגר ועל היכולת להימנע מראש מכניסה למצבי מצוקה כלכלית.
התכנית מופעלת בהתנדבות מלאה על ידי סטודנטים מצטיינים בחוג לכלכלה, וכוללת הרצאות והדרכה בנושאים כגון: צרכנות נבונה, תכנון וניהול תקציב, הכנסה ועבודה, חיסכון והשקעה, אשראי וחוב, ויזמות.
מדברי דניאל אהרון, יו"ר עמותת "אח גדול" במסגרתה ניתנה סדנה מסוג זה לחיילים בודדים: "הפעילות שלכם היא פשוט מדהימה! התכנים מעולים, רלוונטיים ומועברים ברמה מקצועית גבוהה ומעניינת ביותר. הסטודנטיות שהנחו בקורס, נותנות מעצמן הרבה מעל ומעבר למצופה ומפתיעות אותי בכל פעם מחדש ברמת המחויבות שלהן והרצון לתרום לחיילים הבודדים".