מקבלי תואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד - נובמבר 2022


מרינה אברמוביץ'מרינה אברמוביץ' נולדה ב-1946 בבלגרד, סרביה, להורים שהיו פרטיזנים יוגוסלביים חשובים במלחמת העולם השנייה. לאחר שהשלימה לימודים באקדמיה לאמנות של בלגרד ותואר שני בקרואטיה, היא החלה ללמד ב-1973 באקדמיה לאמנויות יפות בנובי סאד ובמקביל החלה לפעול כאמנית.

לאורך קריירה אמנותית עשירה וחלוצית שנפרסה על פני חמישה עשורים היא פרצה דרכים חדשות באמנות המיצג ויצרה כמה מהעבודות המוקדמות החשובות ביותר בז'אנר, תוך שגופה משמש לה כנושא וכמדיום. 

בעבודותיה היא חוקרת גבולות פיזיים ומנטליים בחיפוש אחר טרנספורמציה רגשית ורוחנית. באמצעות התייחסות טקסית לפעולות פשוטות מחיי היומיום, ותוך התמודדות עם כאב, תשישות וסכנה, היא חקרה מושגים חדשים של זהות, שיתפה את הצופים בעבודות והדגישה את תפקידו של הציבור באמנות. המיצגים של אברמוביץ' עוסקים באפשרויות האינסופיות של המוח האנושי ובשאלת ההתמודדות של האדם עם הלא נודע, תוך חקירה בלתי נלאית של מערכת היחסים בין אמן לקהל. היא העלתה אינספור מיצגים ועבודות אמנות במוזיאונים ובבמות האמנות היוקרתיות בעולם. 

בין שלל הפרסים שבהם זכתה אברמוביץ' במהלך הקריירה הענפה שלה ניתן למנות את פרס 'אריה הזהב' לאמן הטוב ביותר בביאנלה בוונציה ב-1997 (עבור מיצב הווידאו והביצוע של היצירה "בארוק בלקני"); עיטור 'צלב המפקד' של אוסטריה ב-2008; 'מסדר האמנויות' של צרפת ב-2013 ועוד. אברמוביץ' היא דוקטור לשם כבוד של האקדמיה המלכותית בלונדון. 

ב-2012 ייסדה אברמוביץ' את מכון מרינה אברמוביץ' (MAI), פלטפורמה לעבודה לא חומרית לצורך שיתופי פעולה בין הוגים מכל התחומים. חודשים ספורים לפני פרוץ המלחמה באוקראינה היא יצרה את "קיר הבכי" במרכז ההנצחה לשואה בבאבי יאר. כמה חודשים לאחר מכן הופצץ האתר, אך האנדרטה נותרה בשלמותה.

בשנת 2023 ישתף מכון מרינה אברמוביץ' פעולה עם אוניברסיטת חיפה כדי להציג אמני פרפורמנס צעירים ומבטיחים.