מחקרים בחזית


המכון לעיבוד מידע וקבלת החלטות (המעמק"ה) בראשות פרופ' שי גבאי בחוג לפסיכולוגיה


כיצד מעבדת מערכת התפיסה האנושית את העולם ואת הגירויים הרבים המוצגים לה? איך התפתחה המערכת הקוגניטיבית האנושית, ובמה אנחנו שונים מבעלי חיים אחרים? באיזה אופן אנו מנטרים את דיוק הזיכרון ואת והידע שלנו?


המכון לעיבוד מידע וקבלת החלטות (המעמק"ה), בראשות פרופ' שי גבאי, הוא מרכז מחקר בין-תחומי, שמנסה לפצח את השאלות האלה ואחרות ולפענח את רזי הקוגניציה האנושית והקשר בין המוח להתנהגות. לצורך כך משלב המעמק"ה שיטות מחקר מגוונות הכוללות מחקרים התנהגותיים, מדידות פיזיולוגיות, דימות מוחי, אלקטרופיזיולוגיה, פיתוח מודלים בבעלי חיים ועוד, בדגש על מדע בסיסי ויישומי.


המעמק"ה הוקם בשנות ה-80 ומאגד קבוצה מובילה של 12 חוקרות וחוקרים מתחומי הפסיכולוגיה, מדעי הקוגניציה ונוירוביולוגיה. בניגוד למבנה המקובל בעולם המחקר, שבו עובדים חוקרים וחוקרות במעבדות אישיות, המכון פועל במודל של "קיבוץ מחקרי" שבו חוקרים, חוקרות ועשרות סטודנטים וסטודנטיות (בסך הכל יותר מ-80 אנשי צוות) חולקים משאבי מחקר וציוד מחקרי כחלק מקהילה אקדמית שיתופית. מודל זה מאפשר שימוש אופטימלי ורחב טווח במשאבים המחקריים, מעודד שיתופי פעולה ומוביל למחקרים חדשניים המבוססים על שילוב של פרספקטיבות וכלי מחקר מדיסציפלינות שונות לבחינת שאלות תיאורטיות ויישומיות רבות.


המאפיינים הייחודיים של המכון מאפשרים לקיים מחקר פורץ דרך בהבנה הבסיסית של תהליכים קוגניטיביים, לצד מחקר יישומי שנועד לשפר מגוון היבטים בתחומי איכות החיים והבריאות. חלק משמעותי מהמחקרים במכון נועד להוות תרומה משמעותית לחברה ולבני האדם, ולשפר מגוון היבטים בתחומי איכות החיים והבריאות. בנוסף, המעמק"ה פועל תוך מחויבות לטיפוח דור העתיד של חוקרים וחוקרות באקדמיה הישראלית, ובהתאם רבים מבוגרי ובוגרות המכון משתלבים במוסדות אקדמיים מובילים בארץ ובעולם.

 

דוגמאות למחקרים יישומיים הנערכים במכון:

1. התגברות על הרגלים רעים:

האם באמצעות גירוי חשמלי של אזורים מסוימים במוח ניתן לסייע לנבדקים להתגבר על התנהגויות והרגלים אוטומטיים? למחקר זה פוטנציאל רב לאפשר גישה חדשנית ויעילה להתמודדות עם הרגלים שליליים.

2. בטיחות בדרכים:

אנו עוסקים בפיתוח חיישנים דינמיים להערכת רמת הלחץ של נהגים בזמן אמת. מערכות עתידיות שיתבססו על פיתוח זה ויוטמעו ברכב הן בעלות פוטנציאל רב להפחתת טעויות נהיגה, למניעת תאונות דרכים ולהצלת חיים.


3. שיפור יכולות קוגניטיביות:

בניית תוכניות התערבות לאוכלוסיית הגיל השלישי, הסובלת מהידרדרות נוירו-קוגניטיבית כללית, היא אחד האתגרים המשמעותיים הניצבים בפני מערכת הבריאות והחברה באופן כללי. המחקר נועד לבחון את היתרונות האפשריים של שילוב אימון קוגניטיבי קבוצתי ואימון גופני לשיפור יכולות קוגניטיביות ורגשיות באוכלוסייה המבוגרת.

4. אופקים חדשים בחקר המוח:

השימוש בהדמיה מוחית תפקודית פתח צוהר לגילויים מדעיים חדשים ומרתקים. מעבדת ההדמיה שלנו מספקת הבנה חדשה ומשמעותית לאופן שבו המוח האנושי מעבד מידע ויזואלי, מקבל החלטות, מייצר זכרונות ומשמר אותם. לממצאי המחקר יישומים רבים ומגוונים, החל משיפור הבריאות והחינוך ועד פיתוח כלי עזר לטכנולוגיות חדשניות המאפשרות לייצר ממשק מוח-מחשב. 


אגודת הידידים של האוניברסיטה מגייסת בימים אלה תמיכה עבור המכון לעיבוד מידע וקבלת החלטות.

המכון זקוק לסיוע במימון תמיכה לסטודנטים לתארים מתקדמים (מלגות מחייה, נסיעות להכשרה, השתתפות בכנסים מדעיים), תמיכה בהוצאה לפועל של פרויקטים מחקריים, רכישת ציוד מחקר, ציוד מחשוב ותוכנות.

נשמח לצרף אתכם למעגל השותפות והתמיכה במכון לעיבוד מידע וקבלת החלטות.

למידע נוסף על המכון, כנסו לאתר המעמק"ה:  https://iipdm.haifa.ac.il

לפרטים אודות אפשרויות התמיכה במכון לעיבוד מידע וקבלת החלטות בראשות פרופ' שי גבאי - ניתן לפנות אל אגודת הידידים:

  • אליענה דן, מנכ"לית האגודה - בטלפון: 052-8336555 או במייל: elianadan@univ.haifa.ac.il
  • חיה רודוי, מנהלת שותפויות ופיתוח משאבים - בטלפון: 04-8249780 או במייל:  hrodoy@univ.haifa.ac.il