מחקרים בחזית


המעבדה לחקר גרורות רדומות ומניעת התפרצות מחודשת של סרטן שד בראשות ד"ר דלית ברקן בחוג לביולוגיה של האדם


מחקר חדשני למניעת התפרצות חוזרת של סרטן השד כמחלה גרורתית


סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים בעולם המערבי, ומהווה כ-33% מכלל הגידולים הפולשניים בקרב נשים בארץ. כ-5,000 נשים מאובחנות מידי שנה כחולות בסרטן השד בישראל.

גילוי מוקדם של המחלה ומניעת התפשטותה לאיברים אחרים (תהליך המכונה סרטן שד גרורתי – תאים סרטניים שמתפשטים בגוף ויכולים לעגון כתא בודד או כצבר של מספר תאים באיברים מרוחקים כגון עצמות, ריאות, מוח וכבד) הינו המפתח להחלמה. עם זאת, ממחקרים שנעשו לאחרונה עולה כי קיים סיכון בלתי מבוטל לחזרה של סרטן השד כסרטן גרורתי, גם בקרב נשים שאובחנו וטופלו בשלבים הראשוניים של המחלה. 90% מהתמותה מסרטן השד אינה נגרמת מהגידול הראשוני, אלא דווקא מהתפשטות של המחלה הגרורתית. הסרטן הגרורתי עלול להופיע בין שנתיים ל-15 שנים לאחר ניתוח לכריתת שד המלווה בטיפול כימותרפי ו/או קרינתי.

ההסבר המדעי-רפואי להישנות המחלה שנים רבות לאחר האבחון והטיפול בגידול הראשוני טמון בהימצאותם של תאי סרטן שד גרורתיים בודדים במח העצם, בזרם הדם, בבלוטות הלימפה ובאיברים מרוחקים של החולות. הגרורות הבודדות האלה אינן מתחלקות, ולכן מדומות לתאים שנמצאים בתרדמה ממושכת. חלק מהגרורות הרדומות יתעוררו בשלב כלשהו וישובו להתחלק ולהתרבות, ומכאן הופעת סרטן השד הגרורתי.

כיום לא קיים טיפול שיכול למנוע את הישנות המחלה הגרורתית. מצב התרדמה של הגרורות מקנה להן עמידות כנגד הטיפולים הקיימים היום בתרופות כימותרפיות, בתרופות הורמונליות ובהקרנות. מכאן החשיבות הרבה לפיתוח תרופות שימנעו או יעכבו את תהליך ההתעוררות של גרורות סרטן שד רדומות והפיכתן לגרורות סרטן שד פעילות.


באוניברסיטת חיפה פועלת המעבדה לחקר גרורות סרטן שד רדומות ומניעת התפרצות מחודשת של סרטן שד, בראשות ד"ר דלית ברקן, בפקולטה למדעי הטבע. המעבדה עוסקת במניעת הישנות של סרטן שד גרורתי במחקרים המתבססים על מודלים ייחודים שפיתחה ד"ר דלית ברקן, המאפשרים מחקר של גרורות רדומות ומתפרצות של סרטן שד בתנאי מעבדה – מחוץ לגוף ובבעלי חיים. המודל זיכה את ד"ר ברקן בפרסים יוקרתיים, ובהם פרס החדשנות למדען צעיר מהמרכז הלאומי לסרטן בארה"ב. עיקר המאמץ המחקרי במעבדה מתמקד בהבנת המנגנונים התאיים והמערכתיים שאחראים למצב התרדמה של הגרורות ולגורמים להתעוררותן.


ד"ר דלית ברקן

לאחר שהשלימה את לימודי הדוקטורט באנדוקרינולוגיה מולקולרית במכון ויצמן והמשיכה ללימודי פוסט-דוקטורט בחו"ל, ד"ר ברקן שימשה כחוקרת מבטיחה במכון הלאומי לחקר הסרטן במרילנד, ארה"ב. בהמשך הצטרפה כמדענית חוזרת לאוניברסיטת חיפה, וכיום היא עומדת בראש המעבדה לחקר גרורות סרטן שד רדומות. כמחלימה מסרטן שד בעצמה, עבודתה של ד"ר ברקן מתבצעת מתוך שליחות ומחויבות אותנטית לקידום המחקר הרפואי לטיפול במחלת הסרטן ומניעתה.


במעבדה נחקרות מספר גישות למניעה וטיפול במחלה הגרורתית:

1. שימור הסטטוס הרדום של תאי סרטן שד גרורתיים בודדים ככלי למניעת מחלה גרורתית:

סרטן שד מסוג  Triple negative(TNBC) מהווה בין 20-10% מכלל מקרי סרטן השד. כ-66% מהחולות יאובחנו עם תאי סרטן גרורתיים לאחר טיפול כימותרפי, עם פוטנציאל התפרצות גבוה בטווח של 3 שנים מסיום הטיפול ופרוגנוזה עגומה של 5 שנות הישרדות. מניעת התפרצות מחלה גרורתית במקרה של TNBC הינה בעלת חשיבות עליונה.

המעבדה עורכת ומקדמת מחקר משמעותי למניעת התפרצות תאי סרטן רדומים מסוג TNBC תוך שיתוף פעולה מדעי עם VujaDe Sciences, USA . במסגרת המחקר נבדקות מולקולות חדשניות שפותחו במיוחד במטרה למנוע אינטראקציה בין שני חלבונים ידועים – LOXL2 ו-Snail1, שזוהתה במעבדה כהכרחית להתפרצות. תוצאות שהתקבלו עד כה במחקר מראות פוטנציאל מבטיח לעיכוב ההתפרצות ושמירת הגרורות במצב רדום.

2. פיתוח אסטרטגיה טיפולית חדשנית למניעת הישנות סרטן שד גרורתי:

במחקריה מצאה ד"ר ברקן שאחת הסיבות לחזרה של המחלה נעוצה בשינויים שחלו ברקמה שבה מצויה גרורת הסרטן. שינויים אלה עשויים לנבוע מטיפול כימותרפי או קרינתי, מהתערבות כירורגית או כתוצאה מהזדקנות. השינוי מדמה רקמה שעברה הצטלקות. ההצטלקות של הרקמה הינה תוצאה של הגלדה של הרקמה באופן בלתי מבוקר על-ידי המערכת החיסונית. במחקר נמצא כי רקמות מצולקות המצויות בסמיכות לגרורות הסרטן הרדומות מהוות קרקע פורייה להתעוררותן מהתרדמה.

פרויקט המחקר מתרכז בהבנת המנגנונים החיסוניים המובילים להצטלקות ולהתעוררותן של הגרורות לאחר טיפול כימותרפי. תוצאות ראשוניות מעידות על הירתמות המערכת החיסונית, כתלות בטיפול  הכימותרפי, לטובת התעוררותן של הגרורות הרדומות.  ממצא מפתיע זה מסביר את מקרי הישנות המחלה כמחלה גרורתית בסמוך לסיום הטיפולים הכימותרפיים. הצלחת המחקר עשויה להוביל לראשונה לגישה חדשנית בטיפול משלים לכימותרפיה: תרופות חדשניות שבשילוב עם הטיפול הסטנדרטי הקיים ימנעו את ההתפרצות החוזרת של סרטן השד. המחקר אף עשוי להוביל לפיתוח בדיקות חדשניות שיעזרו לזהות בשלב מוקדם את הנשים שנמצאות בסיכון להישנות המחלה אחרי טיפול כימותרפי.

המעבדה מציעה אסטרטגיה חדשנית ופורצת דרך בתחום גיוס מערכת החיסון כמקור טבעי למולקולות פיזיולוגיות שמונעות יצירתה של סביבה צלקתית התומכת בהתפרצותן של הגרורות הרדומות. המחקר מצא, כי מולקולות אלה מביאות לנירמול המיקרו-סביבה הדלקתית תומכת ההתפרצות. בנוסף הן בעלות השפעה קטלנית על הגרורות הרדומות. במחקר זה המעבדה מנסה ללמוד את המנגנונים שבהן המולקולות פועלות, ומשקיעה מאמצים גדולים במטרה לזהות באופן ספציפי את זהותן. למחקר פוטנציאל גדול להיות מתורגם לטיפול המונע הישנות סרטן גרורתי לאחר טיפול בגידול הראשוני.

3. השראת תרדמה בגרורות סרטן שד שהתפרצו על ידי הכוונתן להתמיין חזרה לפנוטיפ הנורמלי שלהם:

סרטן שד מסוג Luminal A מאופיין בביטויים של הקולטנים לאסטרוגן ופרוגסטרון, והוא הנפוץ ביותר בקרב כלל מקרי סרטן השד. הטיפול המקובל במקרים אלו הוא טיפול אנדוקריני המניב תוצאות מצוינות של 10 שנות הישרדות בקרב 90% מהמטופלות. על נתונים מעודדים אלה מעיבה העובדה שמעבר ל-10 שנות ההישרדות ישנם מקרי הישנות גרורתיים שגורמים לרוב מקרי המוות של חולות בסרטן השד. האירועים הגרורתיים במקרים אלה עמידים בפני טיפולים אנדוקריניים, ולעיתים גם בפני טיפולים כימותרפיים, ולכן לא קיים עבורם טיפול. המעבדה מצאה במחקריה מסלולים ביולוגים שעוצרים את חלוקתם של תאי סרטן השד מסוג Luminal A  על-ידי דחיפתם להתמיין חזרה לתאים המדמים תאי רקמת שד בריאה. מטרת המעבדה בפרויקט מחקר זה הינה לקדם פיתוח תרופות שיגרמו לתאי סרטן שד מסוג Luminal A להתמיין חזרה לפנוטיפ של רקמת שד נורמלית.


בימים אלה מגייסת אגודת הידידים של האוניברסיטה תמיכה במעבדה ובמחקריה של ד"ר דלית ברקן. המעבדה זקוקה לסיוע במימון ציוד וחומרים, וכן גיוס כוח אדם למחקר.

נשמח לצרף אתכם/ן למעגל השותפות והתמיכה במעבדה. כמו כן, נשמח לשמוע על ארגונים שעשויים להתעניין בתמיכה במחקר בתחום זה ולסיוע בחיבור עמם.

לכתבה על המעבדה מ-2017 לחצו כאן

לאתר המעבדה: https://barkanlab.haifa.ac.il/ 

לפרטים אודות אפשרויות התמיכה במעבדה ניתן לפנות אל אגודת הידידים:

  • אליענה דן, מנכ"לית האגודה - בטלפון: 052-8336555 או במייל: elianadan@univ.haifa.ac.il
  • חיה רודוי, מנהלת שותפויות ופיתוח משאבים - בטלפון: 04-8249780 או במייל:  hrodoy@univ.haifa.ac.il